Telefonas registracijai: +370 683 62577

Stanevičiau g. 51, Vilnius Žemėlapyje

Dantų balinimas

Dantų balinimas

Dantų balinimas

Gražūs dantys suteikia daugiau pasitikėjimo bendraujant su žmonėmis, ypač situacijose, kai išvaizdai yra teikiama daug dėmesio. O kadangi nepriekaištinga išvaizda mūsų visuomenėje vis labiau vertinama ir pageidaujama – estetinė problema nesunkiai virsta psichologine. Ne veltui amerikietiška šypsena yra sėkmingo gyvenimo ženklas. Galima sakyti, kad šiandien dantys ne tik kramto maistą, bet ir ,,padeda“ susirasti partnerį ar geresnį darbą. Todėl vis dažniau kalbama ne tik apie burnos higieną, bet ir apie dantų balinimą.

Dantų balinimas – tai viena iš labiausiai paplitusių kosmetinio dantų gydymo procedūrų. Dantų balinimas – tai danties spalvos šviesinimas naudojant chemines medžiagas, kurios oksiduoja organinį pigmentą dantyje. Pasaulyje dantų balinimas tai nėra nauja procedūra. Vandenilio peroksidas balinti dantims pradėtas naudoti jau daugiau kaip prieš šimtą metų. Moksliškai dantų balinimas vandenilio peroksidu pirmą kartą buvo pasiūlytas JAV odontologo Westlake 1895 “American Journal of Dental Science”.

Moksliniai tyrimai tvirtina, kad balinamosios priemonės, karbamido arba vandenilio peroksido pagrindo, dantims nekenkia arba kenkia labai nežymiai, nes tokių priemonių rūgštingumo lygis ( pH) yra neutralus.

Net didžiausių skeptikų nuomonė pasikeitė, kai buvo įrodyta, kad dantų balinimas karbamido ar vandenilio peroksidu neturi jokio neigiamo šalutinio poveikio dantims.

Klinikiniai tyrimai pagrindė, kad dantų balinimas nekeičia danties emalio struktūros. Beje, klinikiniame tyrime dalyvavusių pacientų dantys buvo apžiūrėti net po 10 metų, kas leido prieiti išvadą, jog dantų balinimas neturi nei trumpalaikio, nei ilgalaikio neigiamo poveikio dantų emaliui.

Kiekvienas nori džiaugtis sveikais dantimis ir akinančia šypsena. Deja, dantys dažnai praranda savo natūralų blizgesį. Dantų spalvos praradimą gali lemti įvairūs veiksniai, tokie kaip: senyvas amžius, įvairios dantų traumos, kai kurių medikamentų vartojimas, dažančios medžiagos, kurių yra maiste, gėrimuose (kava, žalioji arbata, raudonas vynas), cigaretės ir pan.

Balinančios dantų pastos nuvalo apnašą nuo danties paviršiaus, tačiau chemiškai nebalina. Taigi tiek balinančios pastos, tiek profesionalus nuvalymas gali pašalinti spalvotą apnašą nuo dantų ir dėl to jie gali pašviesėti, tačiau tai nėra dantų balinimas. Norint danties atspalvio pokyčio, reikia balinti chemiškai.

Į balinimo medžiagų sudėtį paprastai įeina vandenilio peroksidas. Vandenilio peroksidas (H2O2) ant danties paviršiaus skyla į vandenį (H2O) ir laisvąjį deguonį (O). Laisvasis deguonis yra chemiškai labai aktyvus ir oksiduodamas skaido didelius organinius junginius į smulkesnius. Didelės molekulės, esančios dantų emalio viduje, yra pigmentuoti (spalvoti) junginiai; laisvojo deguonies poveikyje jie skyla į trumpesnes anglies grandines turinčius junginius. To pasekoje spalvą turintys junginiai tampa bespalviais, ir dantis išbąla.

Lengviausiai balinamos yra šviesiai rudos ir gelsvos dėmelės, o melsvai – pilkos ar net tamsiai juodos – sunkiausiai, nes jos yra giliausiai įsigėrusios į danties struktūrą. Šios tamsesnės dėmės dažniausiai atsiranda, kai pacientas vartoja vaistus, tokius kaip tetraciklinas, kuris patenka į kraujotakos sistemą, kai dantys pradeda vystytis. Jas išbalinti yra labai sunku.

Paprastai peroksidas efektyviai pašviesina dantis, tačiau stebuklingų balinimo būdų, kurie visiems užgarantuotų sniego baltumo dantis, nėra. Dantų balinimo efektas visada būna individualus. Tai priklauso nuo danties struktūros, emalio storio, pigmento rūšies, amžiaus, mitybos, žalingų įpročių, higienos.

Po balinimo procedūros dantys visada pašviesėja ir visada bus šviesesni nei buvo anksčiau. Ypač geri rezultatai gali išlikti pora metų, jei tinkamai rūpinsitės burnos higiena, mažiau vartosite dažančių maisto produktų, mesite rūkyti.

Mūsų klinikoje dantų balinimą galima atlikti dviem būdais: namuose (kapomis) ir kabinete ( diodine lempa).
Dantų balinimas namuose. Apsilankius odontologijos klinikoje burnos higienistas įvertina jūsų dantų spalvą ir nuima atspaudus. Pagal juos pagaminamos specialios formelės (kapos), į kurias reikia įšvirkšti balinamosios medžiagos ir kurias būtina dėvėti 3 – 8 valandas per parą (patogiausia – naktį). Jų dėvėjimo trukmė yra 10 – 14 parų: balinimo laikas priklauso nuo pradinės dantų spalvos, nuo naudojamos medžiagos stiprumo. Kapos gaminamos iš elastingos medžiagos, todėl nesukelia daug nemalonių pojūčių.

Dantų balinimas odontologijos klinikoje. Dantys padengiami specialiu, daug stipriau veikiančiu balinimo geliu, kuris aktyvinamas diodinės lempos šviesa, todėl pasiekiami gilieji danties sluoksniai. Procedūra užtrunka 1-1,5 val. Geresnio rezultato pasiekiama atlikus 1 – 3 balinimo procedūras.

Po profesionalaus dantų balinimo pacientas 48 valandas turėtų vengti tabako gaminių, dantis dažančio maisto (raudono vyno, burokėlių, kavos, juodos arbatos ir pan). Apie parą po profesionalaus dantų balinimo dantys gali būti jautresni.

SVARBU ŽINOTI.
Prieš dantų balinimo procedūrą privalu atlikti profesionalią burnos higienos procedūrą.

Plombų ir vainikėlių balinimo procedūros neveikia, tad juos gali tekti keisti ar koreguoti. Todėl dantų balinimo procedūrą patariama atlikti pora savaičių iki estetinio plombavimo arba protezavimo.

Negalima balinti dantų esant dantenų uždegimui, sergant periodontitu, nusidėvėjus emaliui. Alergiškiems karbamido peroksidui ar kitoms sudėtinėms balinimo žele dalims. Šią procedūrą rekomenduojama atidėti nėščiosioms, maitinančioms moterims, asmenims iki 18 metų.