Telefonas registracijai: +370 683 62577

Stanevičiau g. 51, Vilnius Žemėlapyje

Vaikų odontologija

Vaikų odontologija

Vaikų odontologija

Vaikų odontologai teigia, kad burnos sveikata turi būti rūpinamasi nuo pat ankstyvos vaikystės, kai pradeda dygti pieniniai dantys. Dažniausiai pasitaikanti dantų liga – kariesas (ėduonis) nėra genetiškai paveldima ir yra sukeliama burnoje esančių bakterijų. Jei nenuvalomas, arba blogai nuvalomas dantų apnašas, kuriame „gyvena“ bakterijos, labai mėgstančios saldų, daug angliavandenių turintį maistą, prasideda danties audinio irimas – kariesas. Bakterijos sukelia ir kitas burnos problemas- dantenų uždegimą, periodontitą (anksčiau vadinta parodontoze). Todėl norint turėti sveikus dantis ir dantenas, pagrindinis dalykas yra gera burnos higiena, tinkamas dantų valymas.

Vaikas turi būti pratinamas valyti dantis nuo pat mažų dienų. Beje, iki 6-7 metų dantis vaikams turi valyti tėvai. Kol mažylis neišmoksta rašyti, jo rankų judesiai yra nepakankamai koordinuoti tinkamai išsivalyti dantis. Be abejo, mažas vaikas gali pats pratintis valyti dantis šepetėliu, bet pabaigti dantų valymą turi tėvai. Be to, mama ir tėtis turi patys būti pavyzdžiu, kurį vaikas stebės ir imituos.

Jau pačius pirmuosius dantukus reikia valyti drėgna marle ar švariu audeklu po pusryčių, o ypač vakare, prieš miegą. Be to, išdygus dantukams reiktų atpratinti vaiką nuo naktinių maitinimų mamos pienu, mišiniu, ypač kenkia saldūs gėrimai, arbatėlės. Prieš miegą galima pasiūlyti buteliuką su vandeniu ar čiulptuką. Patartina riboti cukraus kiekį vaiko racione. Dantims kenkia ne tiek didelis saldaus maisto kiekis, kiek dažnas užkandžiavimas. Taip nuolat palaikoma rūgšti terpė burnoje, ardanti dantis. Todėl geriau suvalgyti kelis saldainius iš karto ir išsivalyti dantis, nei tuos pačius saldainius valgyti po vieną dienos bėgyje.

Išdygus pirmiems pieniniams krūminiams dantukams, maždaug 1-1,5 metų vaikučiui reikia pradėti naudoti vaikišką minkštą dantų šepetėlį.

Antrais gyvenimo metais galima pradėti naudoti vaikišką dantų pastą, kurios reikia dėti labai nedaug – maždaug tiek, kokio dydžio yra vaiko mažo pirštuko nagas. Remiantis naujausiais tyrimais laikoma, kad toks mažas pastos kiekis yra nekenksmingas net vaikučiui nurijus.

Vaikų dantų dygimo laikas

Paprastai pirmieji pieniniai dantukai vaikams išdygsta apie 5-7 gyvenimo mėnesį, tačiau gali atsitikti ir taip, kad tavo vaikutis jų sulauks gerokai anksčiau (pvz. 3 mėn.) arba atvirkščiai – pirmi dantys išdygs sulig pirmuoju gimtadieniu. Pasitaiko ir naujagimių su pradygusiais dantukais, tačiau tai retas atvejis.

Dantų dygimui įtakos gali turėti sunkios ligos, vaiko medžiagų apytakos sutrikimai ir kitos priežastys, tačiau tai yra labai reti atvejai. Jeigu tavo vaikas yra sveikas ir vystosi normaliai, nerimauti dėl to, kad dantukai išdygo anksčiau ar vėliau, nereikėtų.

Pirmas vizitas pas odontologą/burnos higienistą turėtų būti profilaktinis, kai vaikui išdygsta pirmasis dantis. Gydytojas/burnos higienistas patars tėvams, kaip vaikui taisyklingai prižiūrėti dantis, kad jie negestų.
Pirmas apsilankymas- puiki galimybė vaikui susipažinti su odontologijos kabinetu, jo personalu, kad išvengti dantų gydymo baimės ateityje.

Ankstyvas vizitas pas vaikų odontologą užtikrins, jog vaikas išmoks tinkamai valyti dantis. Subalansuota mityba, tinkama dantų priežiūra ir naktinių užkandžių atsisakymas padės Jūsų vaikučiui išlaikyti dantis sveikus ir blizgančius.

Sveiki pieniniai dantys vaikui yra labai svarbu.

Pieniniai dantys išlaiko ir sudaro burnoje tarpus, kurie reikalingi dygstant nuolatiniams dantims, padeda vystytis vaiko žandikauliui ir formuoja veidą, turi įtakos augimui ir svoriui. Pieniniai dantys turi įtakos vaiko virškinimo organų sistemos veiklai, nes maistas yra gerai sukramtomas. Sveiki pieniniai dantys sudaro ir sveiką aplinką nuolatinių dantų formavimuisi. Todėl pieninius dantukus būtina prižiūrėti ir gydyti, nes sugedę pieniniai dantys yra potencialus infekcijos židinys vaiko organizme, o per anksti jų netakus gali atsirasti nuolatinių dantų sąkandžio problemų.

Apie 6-tus gyvenimo metus prasikala pirmieji nuolatiniai dantys. Svarbu “nepražiopsoti“ pirmųjų nuolatinių krūminių dantų ir juos valyti nuo pat prasikalimo. Pilnai išdygus rekomenduojama padengti šiuos dantis slantais.

Silantai – tai skysta plombinė medžiaga, kuria užpildomos nuolatinių krūminių dantų vagelės. Taip dantys apsaugomi nuo dantų ėduonies, be to, juos lengviau valyti. Verta žinoti, kad silantais dengiami tik nesugedę nuolatiniai dantys. Procedūra visiškai neskausminga. Mediciniškai vertinama kaip labai gera ėduonies profilaktika.

Nors dantų ėduonies profilaktika gali būti vykdoma įvairiomis priemonėmis, tačiau įrodymais pagrįsti medicinos duomenys patvirtina silantavimo efektyvumą. Specialistai teigia, kad laiku padengus vaikų dantis silantais, karieso atsiradimo tikimybė sumažėja 80–90 procentų.

Padengtų silantais dantų kontrolė atliekama po 3 mėnesių, vėliau – kiekvieno profilaktinio tikrinimosi metu. Jei silantas iškrenta, krūminių dantų dengimo silantinėmis medžiagomis procedūra kartojama.
Kita vertus, net ir uždėjus silantus negalime būti visiškai garantuoti, kad dantys nesuges. Ypač, jei dantys prastai išvalomi- gedimas gali prasidėti šalia silantų. Dantis būtina kruopščiai valyti ir reguliariai lankytis pas odontologą- bent porą kartų per metus.